
Jag gillar att ha på mig pumps och om det inte vore för att fötterna protesterar ibland skulle jag ha det varje dag. Okej, inte i snöstorm men inom rimliga gränser. När det kommer till pumps går det i perioder om jag väljer spetsig eller rund tå. Jag struntar helt vad som är trendigt och inte utan använder det jag känner för den dagen.
En spetsig tå ger ett benen ett längre intryck (inte helt fel när man är 161cm) men en rund tå ger en mer söt sofistikerad look. Rund tå är speciellt fint i mocka eller om det är en modell med platå. I min skogarderob finns det mest spetsiga pumps men även tre par rundare godbitar i mocka som är snygga till jeans.
Vilken tå föredrar du på pumps, spetsig eller rund?

Spetsiga – alla dagar i veckan! Tyvärr är inte mina fötterna formade så jag får ofta ta en storlek större och lägga i en extra sula för bästa passform.
Själv har man stora fötter och då känner jag mig mest bekväm i rundare modeller! Annars blir det som att jag har två båtar på mig haha