I vinter är jag på jakt efter en ny vit päls. Min fina från Saga blev tyvärr helt förstörd på nyårsafton då det var en del av en raket som kom på pälsen.
Jag älskar päls men vill gärna veta var och när den är tillverkad. För mig är det rätt viktigt att den inte är gjord under dåliga förhållanden i tex Kina.
Hur kan du stödja pälsindustrin? För mig helt obegripligt. Tror du att det finns djur som inte lider? Hur motiverar du att man dödar djur för din fåfängas skull?
Ja nu blir faktiskt jag också förbannad. Jag tycker också att riktigt päls är mycket snyggare än fake. Däremot skulle jag inte kunna köpa en päls, och framförallt inte en nytillverkad (ska erkännas att jag för några år sedan köpte en pälskrage vintage och tyckte det var ”bättre”, men det är ju givetvis också att stötta industrin)! Och vadå trygga förhållanden, svensk pälstillverkning är lika vidrig den. Titta exempelvis på Djurrättsalliansens hemsida och deras kampanj just nu för att stoppa minkavrättningen i Kode. Minkarna lever på minimal yta och tvingas leva tillsammans i burar, trots att experter säger att minkar inte är flockdjur och behöver utrymme. De biter ihjäl varandra och lever i avföring med djurplågeri.
Men det är lättare att blunda va? Fan, har man en blogg som når ut som var en förebild. Nej du kan inte utgå ifrån dina ideal och värderingar, du är också en förebild. Det är lika fel att förespråka päls som när Kissie höll på med barnmatsdieten (och försäljningen av barnmat ökade i Stockholms län med 40% efter inlägget. Ja det är sant). Så väljer man att vara en offentlig person får man helt enkelt leva med att vara en förebild och förespråka etiska och moraliska värderingar. Man kan inte välja päls då.
Åh, vad långt det blev men jag blir så arg!
Du får bli hur arg du vill men det är din åsikt vilket jag respekterar. Jag har aldrig bett om att bli en förebild och du kan absolut inte jämföra mig med Kissie. Jag gillar päls JA men nästan allt jag äger är arv från min mormor vilket är väldigt gamla saker som är tillverkade i Sverige. Min svarta päls är tillverkad av djur som redan har gått till slakt för sitt kött. Om jag köper något så är det troligtvis vintage där jag kan se tillverkningsland.
Haha Tina, fortsätt du intala dig själv att faktumet att man inte använder utrotningshotade djur betyder att pälsarna är försvarbara. Det säger ju massor om hur djuren infångas och dödas, att det inte var ett utrotningshotad djur. Sen undrar jag också hur Angelica definierar bra förhållanden av pälstillverkning.
Och du Tina, att de inte använder utrotningshotade rävar är bara för att det är olagligt. Detta betyder dock inte, som du kan förstå med ett uns av logiskt tänkande, att inte utrotningshotade djur kan råka fastna i dessa fällor och utsättas för lidande.
Hej!Finns det päls som tagits fram under bra förhållanden? haha Du är ju en smart tjej, tänk till och köp en fakepäls i stället! Gillar förövrigt din blogg och din stil! 🙂
Hej! Det finns extremt dåliga tillverkningsmetoder tex i Asien vilket jag är helt emot, men det finns också bättre tillverkningsmetoder. Som jag har skrivit många gånger innan så tycker jag att det går bra att ta vara på päls som säljs vintage/second hand men att ny päls ska kontrolleras. Jag är helt emot den masstillverkning som sker i Asien.
Nu är inte en Goose-jacka helt gjord av päls, men de använder dun från fåglar som växt upp på bra platser och päls från räv som inte är utrotningshotad. Ska vi inte använda Goose-jackor heller? Man kan göra det bästa av situationen och tänka som Angelica.Grattis till förlovningen! 🙂
Inget illa menat Tina men är du den enda som missat hela Canada Goose-nyheten om hur dom fångar in de vilda djuren de använder? Att anväda björnsaxar för att få fast dom (och dessa kollas inte heller varje dag utan djuren kan sitta fast i flera dagar innan de slutligen dödas) + att gåsarna kanske lever under bättre förhållande än andra djur i denna industrin men att hela deras liv går ut på att få fjädrarna avplockade vilket jag tvivlar på är skönt anser i alla fall inte jag är att göra det bästa av situationen.
Man använder inte gåsfjädrar längre, numera är det fejk i oftast form av polyester.
Jag gråter när jag läser din kommentar Tina. Du är verkligen inte påläst och väljer ändå att skriva en kommentar.. Jag kan inte ett enda argument för att använda päls,
Angelica, kom igen nu, ge ett argument som försvarar ditt pälsköp?
Det finns konstgjorda material som värmer bättre, och då har man inte plågat ett djur ett helt liv…
Jag behöver inte försvara mig. Jag gillar päls men det mesta jag äger är arv från min mormor, dessa är väldigt gamla och är tillverkade i Sverige för många många år sedan. Min svarta päls är från matdjur som redan har slaktas för sitt kött vilket jag absolut inte ser något fel med.
Jag skulle inte köpa ny päls i butik och absolut inte från Asien där tillverkningen är hemsk.
Hej!Jag skulle jätte gärna vilja veta vad du anser är bra förhållanden när det kommer till pälstillverkning.
Bea