Igår efter jobbet tog jag och Johan en drink på Nobis innan vi gick hem och lagade renkalv till middag, så himla gott! Idag startade jag dagen med pannkakor, smoothie och kaffe som är en perfekt helgfrukost enligt mig. Jag har förresten testat att göra bananpannkakor men misslyckas varje gång haha. Är du expert på bananpannkakor? Kom gärna med tips!
Pannkakor
FÖREGÅENDE« År efter år
Stek på låg värme och häll i lite havregryn eller kvarg i smeten. 🙂
Det är lite knepigt men jag brukar göra väldigt små pannkakor så de blir lätta att vända. Jag brukar (till två pers.) blanda ihop 2,5 bananer, ett par skedar lätt kvarg och ett ägg. Det brukar gå fint bara man ser till att göra pannkisarna små. Jag brukar även ha i lite stevia i smeten så de blir söta och goda. Sen serverar jag med en sked kvarg, hallon, kokos och resten av bananen som jag skivar. Blir riktigt gott!
Jag använder 1 banan och två ägg. Vispar ihop med en elvispar tillsammans med hackade mandlar.Stekar 3 små plättar på hög värme i kokosolja, vänder försiktigt och låter dem steka klart. Sen stekar jag resten på lite lägre värme. Det är svårt att vända dem så de blir perfekt runda, men om man tillsätter mer fett på pannan är det lättare.
Sen äter jag dem med varma bär och jordnötssmör, mmm. Godare än vanliga pannkakor enligt mig!
Hemligheten (som jag märkt av iaf), är att steka på väldigt låg värme (ettan, tvåan max!). För receptet tar jag bara 1 banan + 1 ägg = 2 pannkakor.Lycka till 🙂
Så godt ut! Ha en fin dag 🙂
Jag mixar 1 ägg och 1 banan med stavmixer tills det är slätt. Sätter stekpannan på Max och lägger i lite smör. När smöret smält så sänker jag värmen till lägsta (men jag har gasspis så det är rätt varmt) kan tänka mig att kanske 3:anr lagomt? Sen är set bara att vänta. Jag brukar sminka mig under tiden 🙂 Kanske 5-8 minuter på den sidan. Sen vänd och stek kanske 2 min till. Men gå och titta till den i bland!