Jag älskar lediga dagar mitt i veckan! Idag tog jag en behövlig sovmorgon och sedan tog jag och Johan bilen ut till Mariefred där vi promenerade omkring, åt lunch på en uteservering och köpte en varsin glass. Jag äter ju inte mejeriprodukter längre så jag blev glad när vi hittade ett ställe som hade krämiga sorbetglassar.
Det är såklart inte hela världen om jag får i mig lite mejeriprodukter men jag försöker undvika det så ofta jag kan. Jag är inte allergisk men har valt att ta bort dessa på grund av min acne och jag känner mig ”lättare”, det är svårt att förklara men jag mår mycket bättre utan mejeriprodukter helt enkelt.
Hej, vilket nagellack använde du på bilden 🙂 tacksam för svar 🙂
Kan inte du skriva ett inlägg om hur du tänker kring mat och träning? Känns som att du har en synd inställning och inte är hetsig på något sätt!
Jag har också funderat på att ta bort mejeriprodukter, vad roligt att det funkar så bra för dig! Har du några bra förslag på frukostalternativ som inte innehåller mjölk? 🙂
Det fungerar jättebra för mig men det är ju olika från person till person, jag tycker dock att det är värt ett försök! Testa i minst två månader innan du avgör 🙂 Jag gör ofta smoothies med banan, hallon och mandelmjölk, till det brukar jag äta knäckebröd med tex kalkon och avokado.
Åh vad smarrigt det såg ut! Jag har också lite problem med laktos då hela magen bli helt pajj av det men offrar mig i bland för lite choklad hihi ;).
Kram sötis
Haha ja vad gör man inte för choklad 😀
Samma här! Dricker du ingen typ av mjölk heller?
Jag köper mandelmjölk! Har det i kaffe och smoothies
Det låter bra, jag med 🙂 Brukar göra chiapudding på mandelmjölk till frukost, funkar prima!
Har du något recept? 🙂